Stanowisko Jerzego Krzekotowskiego kandydata na Prezydenta Warszawy
w sprawie polskiej spółdzielczości mieszkaniowej i jej w strategii rozwoju miasta stołecznego Warszawy
Polskie spółdzielnie w ogóle a spółdzielnie warszawskie w szczególności w swej większości są efektywnymi i odnoszącymi sukcesy przedsiębiorstwami. One zapewniają zarządzanie znaczną częścią zasobów mieszkaniowych, troszcząc się o rewitalizację osiedli mieszkaniowych.
Osiągnięcia polskich spółdzielni nie są uznawane jednak przez polityków. Nie są one także akceptowane jako podmioty gospodarcze. Także ich wpływ na ustawodawstwo jest ograniczony. Niektóre partie polityczne prowadzą nawet kampanię przeciwko spółdzielczości. Spółdzielnie traktowane są jako relikt socjalizmu. Pojawiają się nawet próby, by doprowadzić do zlikwidowania spółdzielni.
Z tego względu nie jest dostrzegana ich siła ekonomiczna oraz nie może ona być odpowiednio wykorzystana dla rozwoju polskich miast.
Postulaty spółdzielni i ich członków mogą i powinny znaleźć się w orbicie pracy nowego samorządu.
Spółdzielnie i ich członkowie stanowią dotąd niedostatecznie wykorzystany potencjał, a zatem konieczne jest podjęcie działań na rzecz lepszego niż dotychczas zrozumienia wartości, jakie niesie z sobą ta pełnoprawna w Unii Europejskiej i na świecie forma organizowania inicjatyw gospodarczych dużej grupy obywateli.
Takie zadanie nie może być wykonane przez poszczególne Spółdzielnie, lecz potrzebna jest skoncentrowane i skoordynowane działanie na rzecz podniesienia rangi spółdzielczości na arenie politycznej. Działania na rzecz promowania polskiej spółdzielczości powinny być wspierane przez poszczególne spółdzielnie.
Warszawa i warszawskie środowiska skupione w spółdzielniach i wielu organizacjach powinny zainicjować te działania, które będą promieniować na całą Polskę, aby wspólnie
ze spółdzielniami w poszczególnych regionach Polski zbudować i wzmocnić pozycję spółdzielczości, aby stała się gospodarczym partnerem dla administracji rządowej i samorządowej i dzięki temu mogła partycypować w funduszach, które Unia Europejska stawia do ich dyspozycji.
Przedmiotem upowszechnienia rzetelnej wiedzy o spółdzielczości, które w niektórych Państwach realizują specjalne Urzędy ds. promowania idei spółdzielczości, powinny być takie zagadnienia jak:
Spółdzielnie jako podmioty gospodarcze, ich status, współpracownicy i inwestycje.
Spółdzielnie jako instrument rewitalizacji osiedli mieszkaniowych.
Udział spółdzielni w realizacji polskiej polityki mieszkaniowej, zapewniającej zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych.
Spółdzielnie, jako miejsca pracy dla rzemieślników i pracowników budowlanych.
Spółdzielnie, jako instrument komunikacji społecznej.
Spółdzielnie jako instrument polityki zapewniającej bezpieczeństwo rencistom i ludziom w wieku emerytalnym.
Jerzy Krzekotowski
|
|
Wizytówka kulinarna
Jerzego Krzekotowskiego |
|